Bell parézis (Idiopathias nervus facialis paresis)
Betegség tünetei:
Féloldali főleg fül mögötti fájdalom. Pislogás, szembecsukás zavara. Arcferdülés. Nyálcsorgás. Homlokráncolási képtelenség. Ízérzési zavar.
Betegség leírása:
Ritka betegség, amit Sir Charles Bell brit neurológus leírása alapján nevezték el. Előfordulása évente 20-30 eset 100000 lakosra számítva.
Az arcideg (nervus facialis) nem meghatározott eredetű, gyorsan kialakuló, az esetek nagy többségében meggyógyuló féloldali bénulása. A betegség hátterében az esetek egy részében herpesz vírusfertőzés mutatható ki.
A mimikai izmok féloldali bénulása miatt elmarad a homlokráncolás, pislogás és a szemlecsukás, illetve az érintett oldalon elsimult és lejjebb álló száj zúg, és nyálcsorgás figyelhető meg. Ritkábban féloldali ízérzés károsodás és túl hangos hallás (hyperacusis) is észlelhető.
A bénulás kialakulását több nappal megelőzheti azonos oldali fül mögötti fájdalom.
A tünetek gyorsan, akár pár óra alatt is kifejlődhetnek.
Az esetek 8-10%-ban szövődmény (pl. szaruhártya kiszáradás következtében kialakuló fekély) vagy maradványtünet (pl. tartósan fennálló arcidegbénulás, ritkábban synkinesis, azaz rágáskor vagy mosolygáskor kialakuló pislogás vagy könnyezés) alakul ki.
Diagnózis:
Neurológiai vizsgálat során kizárólag az arcideg perifériás jellegű (nem agyi vagy agytörzsi eredetű) bénulása észlelhető, egyéb neurológiai tünet nélkül.
- Bell tünet szemlecsukási kísérletkor látszik a bulbus felfelé és befelé fordulása
- McCarthy tünet (glabella ütögetésekor a sérült oldalon a pillacsapás elmarad).
Fülészeti vizsgálat javasolt a külső hallójárat megtekintése miatt.
A tünetek hosszabb stagnálása esetén koponya MRI javasolt. Agyvíz (likvor) vizsgálat javasolt megelőző kullancs-csípés (Lyme borreliosis) vagy agyhártya tumoros beszűrődésének gyanúja esetén.
Kezelés:
80-85 %-ban spontán meggyógyul, a gyógyulás időtartama 4-6 héttől 3-6 hó is lehet. Ha a tünetek 1 héten belül javuló tendenciát mutatnak, jó esély van a teljes gyógyulásra. Amennyiben az arcideg idegsejtjei maradandóan károsodnak, úgy maradványtünetek jelentkezhetnek.
- A tünetek kialakulásának első 72 órájában gyulladás csökkentő (szteroid) kezelés hatékonynak bizonyult.
- Herpesz vírus elleni gyógyszer (acyclovir) is adható, de újabb tanulmányok szerint a szteroid kezelés hatékonyabbnak tűnik.
- Ritkán műtéti kezelés is elvégezhető, ilyenkor az arcideget körülvevő csontcsatornát szabadítják fel.
- Szem lecsukási zavar esetén műkönny, illetve a szemgolyó éjszakai nedvesen tartása javasolt a szaruhártya fekélyek megelőzése céljából.
Életmód tanácsok:
Hidegártalom, „huzatos hely” kerülése. Arctorna, arcizomzat masszázsa. Szelektív ingeráram kezelést több helyen alkalmazzák, azonban ennek hatékonysága és potenciálisa káros hatása nem kellően tisztázott (fokozhatja a synkiesis, azaz rágáskor vagy mosolygáskor megjelenő akaratlan pislogás vagy könnyezés kialakulását.
Hasonló tüneteket okozó megbetegedések:
Agytörzsi infarktus (stroke), Lyme-kór, agyalapi törés, hallóideg jóindulatú daganata (schwannoma, acusticus neurinoma.
Kétoldali betegség esetén: Lyme-kór, szarkoidózis, tetanus, agyhártya tumoros beszűrődése, szifilisz, fertőzések