Betegség tünetei:
Zsibbadás. Fonákérzés. Mozgáskényszer. Kellemetlen érzet a lábakban, mely mozgást követően enyhül. Alvászavar, nappali aluszékonyság, fáradékonyság, depresszió, kialvatlanság.
Betegség leírása:
Jellemzően az időskor betegsége, 75 év felett akár 15%-kos is lehet az előfordulása. Nőkben gyakrabban jelentkezik, mint a férfiakban.
Erős és sürgető kényszerrel járó állapot, mely arra készteti a beteget, hogy megmozgassa a lábait. A mozgást (lábrázást, helyben járást) követően ez a kényszer enyhül. A kényszerrel együtt kellemetlen érzés, zsibbadás és fonákérzés is társulhat.
A tünetek nyugalomban, illetve éjszaka súlyosabbak: gyakrabban és erősebb késztetéssel jelenhetnek meg. A mozgáskényszer leggyakrabban az alsó végtagokat érinti, de ritkán a felső végtagokon is megjelenhet.
Az nyugtalan lábak szindróma lehet primer (azaz önállóan előforduló betegség), azonban gyakran társul más megbetegedésekhez (szekunder forma):
- Vashiány
- Terhesség
- Parkinson-kór
- Vesebetegség
- Pajzsmirigy megbetegedés
- Gyógyszerszedés (dopamin-rendszeren keresztül ható hányingercsillapítók, bizonyos depresszió ellenes gyógyszerek, epilepszia ellenes gyógyszerek).
A nyugtalan lábak szindróma gyakran jelentkezik polineuropátia mellett, azonban ilyen esetekben nem a polineuropátia a kiváltó ok.
Periodikus végtag mozgászavar (periodic limb movement disorder) a főleg felületes alvásfázis alatt (1-2 stádiumban) jelentkező sztereotíp, főleg alsó végtagi mozgások, melyek pár másodperctől 1-2 percig is letarthatnak. A PMLD gyakran társul a nyugtalan lábak szindrómához.
Diagnózis:
- Neurológiai vizsgálat gyakran negatív, azonban ha más betegséghez (pl. Parkinson-kórhoz) társul, akkor annak tünetei észlelhetők.
- Labor és ultrahang vizsgálat javasolt a vashiány, illetve vesebetegség kizárása miatt.
- EEG javasolt bizonyos epilepszia típusok kizárása miatt.
- Poliszomnográfia során az agyi elektromos tevékenységet, szemmozgásokat, izomtónust és légzést együttesen vizsgáljuk. Az alvás során jelentkező periodikusan jelentkező végtagmozgások észleli, videó felvétellel is kombinálható.
Kezelés:
- Amennyiben másodlagos a RLS, akkor az alapbetegséget (pl. vashiányt) kell kezelni.
- Dopamin-rendszeren ható gyógyszerek (levodopa, dopaminagonista gyógyszerek, MAO-B enzim-gátlók) jelentősen javíthatják, akár tünetileg teljesen meg is szűntethetik a betegséget.
- Izomlazító nyugtató készítmények általában kisebb hatékonyságúak.
- Bizonyos epilepszia ellenes gyógyszerek (gabapentin) is kipróbálhatók
Életmód tanácsok:
A túlsúly csökkentése, relaxációs technikák elsajátítása. A kellemtelen érzet esetén masszírozás jótékony hatású lehet.
Hasonló tüneteket okozó megbetegedések:
Alvajárás. Obstruktív alvási apnoe szindróma (OSAS). Poszttraumás stressz betegség. Nyugtalan lábak szindróma. REM magatartászavar (RBD), Polineuropátia. Epilepszia. Centrális apnoe szindróma (CAS)