Tardív diszkinézia, disztónia, valamint a gyógyszer-okozta másodlagos parkinsonismus tünettana és kezelése
Betegség tünetei:
- Tardív diszkinézia: Akaratlan ismétlődő, céltalan mozgásformák: nyelvöltögetés, grimaszolás, kézlendítés, szájcsücsörítés, szemhéj gyors becsukása, hunyorgás.
- Tardív disztónia: tartós, akaratlan, kóros testtartás
- Tardív akathizia: belső feszültség, nyugtalanság vagy kényszer a végtagok mozgatására. Szélsőséges esetben nem tud nyugodtan megülni a beteg.
- Másodlagos parkinsonismus tünetei (pl. meglassultság, izommerevség, esetlegesen nyugalmi remegés) is megfigyelhetők.
Betegség leírása:
A tardív diszkinézia, disztónia és akathizia hasonló eredetű megbetegedések, melyek általában bizonyos pszichiátriai gyógyszerek (antipszichotikumok) mellékhatásaként jelennek meg. (Antipszichotikum a zavartság, a hallucinációk és a téveszmék kezelésére használatos gyógyszerek gyűjtőneve). Ritkábban azonban hányinger ellenes gyógyszerek is hasonló tüneteket képesek okozni.
Feltételezések szerint agyunk egyik idegátvivő anyagának, a dopaminnak, D2-es típusú receptorát gátló gyógyszerek képesek nagy valószínűséggel tardív diszkinéziát okozni.
Tardív disztóniát, diszkinéziát vagy másodlagos Parkinsonismut kiváltó főbb gyógyszer típusok
- Antipszichotikumok: Főleg a régebbi típusú (pl. haloperidol, tiapridum), de néhány újabb típusú (pl. risperidon, olanzapine) szichózis (zavart tudatállapot) kezelésére alkalmazott gyógyszerek
- Egyes migrén elleni gyógyszerek (pl. flunarizin)
- Egyes hányinger elleni gyógyszerek (pl. metoclopramid, thiethylperazinum)
- Egyes, főleg régebbi típusú hangulatjavító gyógyszerek (pl. paroxetin)
A tardív mozgászavarok megjelenése nem törvényszerű. A betegek egy részénél akár több évtizedes gyógyszerszedés mellett sem jelentkeznek mellékhatások, míg -feltehetően öröklött hajlammal rendelkező – betegeknél akár pár hetes vagy hónapos használat során is kialakulhatnak ezen mellékhatások.
Diagnózis:
- Neurológiai vizsgálattal a mozgászavar tünetei észlelhetők.
- Pszichiátriai vizsgálattal a pszichiátriai alapbetegség tünetei észlelhetők
- Labor
- Koponya MR egyéb neurológiai betegségek kizárásában fontos szerephez jut.
Kezelés:
- Legfontosabb a megelőzés. Lehető legkisebb mennyiségben és a lehető legrövidebb ideig kell alkalmazni a tardív diszkinéziát nagy valószínűséggel kiváltó gyógyszereket.
- Ha már kialakult a tardív diszkinézia, a régebbi típusú antipszichotikumok alkalmazását le kell állítani és olyan újabb típusúra kell cserélni, ami nem okoz tardív tüneteket.
- Kolinerg gyógyszerek tüneti kezelésre alkalmazhatók, azonban gyakran okoznak mellékhatást: vizeletrekedést, homályos látást, szájszárazságot, gondolkodási problémákat.
- Izomlazító gyógyszerek, nyugtatók hatása általában kis fokú
- Dopamin agonisták, levodopa alkalmazhatók másodlagos Parkinsonismus esetén.
- Tetrabenazin, egy Magyarországon nem forgalmazott gyógyszer, ami bizonyos esetekben képes a tardív tüneteket javítani.
- Mély agyi stimuláció kísérleti stádiumban levő módszer a tardív diszkinézia javítására.
Hasonló tüneteket okozó megbetegedések:
Disztónia, Tremor, Wilson-kór, Depresszió, Parkinson-kór, másodlagos parkinsonismus, parkinsonismus,