2019-ben lett 15 éves a pécsi Parkinson Betegek Egyesülete. Az alapítással kapcsolatos ünnepség tervezett időpontja: 2019. aáprilis. 27.
Az egyesület honlapja elérhető: http://pecsparkinson.hu
Részlet az Egyesület bemutatkozásából:
Egyesületünk 2004-ben alakult meg, „Parkinson Betegek Egyesülete” néven, kb. 40 fő alapító taggal. Mint több más, hasonlóan speciális emberi „mássággal” kapcsolatos szervezetet, a mienket is főként az a jogos igény hozta létre, hogy a Parkinson-kórban szenvedő embertársainkra – ránk – is valóban embertársként, és ne – legjobb esetben is – csak sajnálni való különleges figuraként tekintsenek. Emberségünk, önértékelésünk helyreállításának, megtartásának hite, a közös sors megtapasztalásából fakadó erő, egymás segítése és az „egészséges” társadalommal való elfogadtatásunk,speciális érdekeink érvényesítésének szándéka hívta életre egyesületünket. Ebből a mentalitásból adóan fogadtuk el jelmondatunkat is: „Egymást támogatva minden könnyebb”, és logónkat, az egymásra simuló kezeket.
A fentiekből fakadóan legfőbb célunk a Parkinson kórban, illetve az egyéb idegrendszeri eredetű mozgászavarban szenvedő betegek összefogása, rehabilitációjának elősegítése, általános és sajátos érdekeinek képviselete, társadalmi esélyegyenlőségének megteremtése.
Ennek megfelelően alakítottuk ki programjainkat:
– speciális tornák szervezése, gyógytornászok bevonásával.
– szellemi foglalkozások, baráti találkozók, kulturális és szakmai előadások, kirándulások szervezése.
– szellemi foglalkozások, baráti találkozók, kulturális és szakmai előadások, kirándulások szervezése.
Szervezetünk az alapításkor elfogadott Alapszabály szerint működik, a Közgyűlés által megválasztott vezetőség irányításával
Működésünket támogatások, pályázati pénzek és minimális éves tagdíj segítségével tudjuk biztosítani.
Tagjainknál a Parkinson – betegséggel velejáró speciális mozgásproblémák állnak fenn: lassulás, lemerevedés, bizonytalanság, egyensúlyvesztés, túlmozgás. mindezeken túl – belső problémák is fellépnek, akár a gyógyszerek mellékhatásaival együttjáróan: vérnyomásesés, álmatlanság, izomgörcsök, székrekedés, fáradtságérzet, depresszió.
Tagjainknak gyógytornákkal, speciális mozgásterápiával és lelki tanácsadással próbálunk segíteni. Nagy az igény a szakorvosaink által tartott általános és speciális előadásokra, beszélgetésekre is, amelyeket összejöveteleinken sikerül megvalósítani.